LETNÉ FESTIVALY – RAJ PRE PÁCHATEĽOV DROGOVEJ TRESTNEJ ČINNOSTI

Mgr. Lea Krajčovičová22. 7. 2024

Letné festivaly sú nepochybne najočakávanejšou formou zábavy, ktorú leto prináša. Mnohí z nás sa na festivalovú sezónu pripravujú mesiace vopred, tešia sa na príjemne strávený čas s priateľmi pri kvalitnej hudbe, diskusiách či rôznych atrakciách. Avšak anonymita a vysoké množstvo účastníkov predstavuje doslova „raj“ pre páchateľov drogovej trestnej činnosti. Aj napriek bezpečnostným opatreniam a snahám organizátorov zamedziť prítomnosť omamných a psychotropných látok, tento jav sa stal neoddeliteľnou súčasťou letných podujatí. Apropo, v opojení festivalových „vibes“ sú možné následky akéhokoľvek protiprávneho konania častokrát prehliadané.

V tomto článku vám priblížime, akého protiprávneho konania sa v súvislosti s drogami na festivaloch môžete dopustiť v zmysle zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon (ďalej len „Trestný zákon“), a to aj nevedomky.

3 (1).jpg

1. „JA DROGY NEPREDÁVAM, LEN SOM SI DAL NA UVOĽNENIE“

Mnohokrát si účastníci festivalov snažia spríjemniť atmosféru práve užitím niektorého z druhov omamnej a psychotropnej látky (ďalej len „OLPL“) s myšlienkou, že medzi takým množstvom ľudí sa „to stratí“ a „nikto to nebude riešiť“. V posledných rokoch však vnímame všeobecný nárast drogovej trestnej činnosti, s čím sú nepochybne spojené aj častejšie drogové razie zo strany príslušných zložiek. Trestného činu sa podľa § 171 a nasl. Trestného zákona môžete dopustiť aj keď síce neplánujete OLPL žiadnym spôsobom distribuovať, no tieto neoprávnene prechovávate čo i len pre svoju vlastnú potrebu.

Kedy OLPL „prechovávam neoprávnene“ a čo sa myslí pod „vlastnou potrebou“?

O neoprávnené prechovávanie pôjde vtedy, ak nedisponujete vydaním povolenia zaobchádzať s OLPL, alebo konáte nad rámec vydaného povolenia. Povolenie na zaobchádzanie s OLPL vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR napr. poskytovateľom lekárenskej starostlivosti. Tzn., že ani lekárnik, ktorý disponuje takýmto oprávnením, si OLPL nemôže zobrať z práce na festival a zneužívať ich v rámci svojho voľného času.

Hranica vlastnej potreby sa v tomto prípade určuje tzv. obvyklou jednorazovou dávkou. Ide o dávku meniacu sa v závislosti od konzumenta, s prihliadnutím na ľudský organizmus zahŕňajúci stav jeho fyzickej a psychickej dispozície a závislosti. Smerodajným pre rozhodnutie, či ide o OLPL v zmysle zákona č. 139/1998 Zb. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch je taktiež koncentrácia účinnej látky v zaistenom materiáli, keďže na psychiku človeka pôsobí práve táto účinná látka. Ak zaistená OLPL nemá požadovanú kvalitu (množstvo účinnej látky), nemožno hovoriť o látke schopnej nepriaznivo ovplyvniť ľudský organizmus konzumenta a nejde o návykovú látku aj v prípade, ak je zaradená do zoznamu OLPL v zmysle zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch.

Do účinnosti novely Trestného zákona z 1. mája 2022 Trestný zákon operoval výlučne s pojmom OLPL bez bližšieho delenia, pričom za neoprávnené prechovávanie, v základnej skutkovej podstate trestného činu, hrozil trest odňatia slobody až na 3 roky. Táto novela prvý krát zaviedla delenie OLPL na látky z rastliny rodu konopa, pri ktorých sa trestné sadzby podstatne znížili, a na zvyšné OLPL.

Druhou významnou právnou úpravou je veľká novela Trestného zákona z 8. februára 2024, ktorá by po peripetiách, vrátane rozhodovania Ústavného súdu SR mala byť účinná už čo nevidieť. Vyššie uvedené delenie z roku 2022 zásadne mení – nielen v detailnejšom delení OLPL, ale aj v trestných sadzbách, ktoré sa budú odvíjať od množstva prechovávanej látky v tom-ktorom prípade.

Snímka obrazovky (2).jpg

Takže majte na pamäti, ak prídete na festival s plnými vreckami sušenej marihuany, môže Vám nepochybne hroziť trest odňatia slobody aj napriek tomu, že ju neplánujete distribuovať iným osobám.

2. AJ KONZUMENTI MAJÚ SVOJ DISTRIBUČNÝ ZDROJ

Distribúcia OLPL je známym fenoménom aj vo festivalových kruhoch. Veľká novela Trestného zákona z 8. februára 2024 prináša zmeny aj v spôsobe distribúcie, nakoľko mnohé otázky súvisiace práve s OLPL z rastliny rodu konopa sa stali predmetom ostrých diskusií. Predmetná novela rieši dlho rozoberanú dilemu, či pod pojem výroba OLPL môžeme zahrnúť aj pestovanie. Po novom sa spôsob výroby v Trestnom zákone explicitne rozdelí a zadefinuje „neoprávnené pestovanie rastlín a húb obsahujúcich OLPL“. Výška trestných sadzieb sa bude odvíjať od množstva distribuovaných OLPL.

Snímka obrazovky (5).jpg

V tomto prípade je trestnosť uvedených činností nepochybne známa všetkým.

3. „SPÁCHAL/A SOM TRESTNÝ ČIN POD VPLYVOM NÁVYKOVEJ LÁTKY ALEBO ALKOHOLU“

Pravdepodobnosť výskytu protiprávneho konania pod vplyvom návykovej látky je, na veľkých akciách ako sú festivaly, značne zvýšená. Špeciálne, keď osoba užíva návykovú látku s myšlienkou „veď viem kedy mám dosť.“ Môžete subjektívne odhadovať koľko vaše telo zvládne a do akej miery dokážete pod vplyvom návykovej látky ovplyvňovať svoje konanie, no opatrnosti nie je nikdy dosť. Objektívne vieme uviesť, že alkohol, či iné návykové látky majú na ľudský organizmus v rôznych situáciách, rôzny vplyv.

Čoraz viac sa na festivaloch stretávame s páchaním trestných činov ako napr. krádež (§ 212 Trestného zákona), rôzne formy výtržností (§ 364 Trestného zákona), či ublíženie na zdraví (§ 155 Trestného zákona).

Osobitne poukazujeme na § 363 TZ, ktorý predvída modus operandi v podobe trestného činu opilstva. Páchateľa je možné potrestať odňatím slobody na 3 až 8 rokov za trestný čin opilstva, ak sa požitím alebo aplikáciou návykovej látky, hoci aj z nedbanlivosti, privedie do stavu nepríčetnosti, v ktorom sa dopustí konania, ktoré má inak znaky trestného činu.

V prípade, že sa páchateľ do stavu nepríčetnosti priviedol s úmyslom spáchať trestný čin (napr. vypil si na guráž aby vedel neznámemu človeku ukradnúť telefón alebo aby nabral odvahu niekoho zbiť) nakoľko vedel, že bez podpory návykovej látky by si na to netrúfol, nebude sa trestný čin posudzovať ako trestný čin opilstva podľa § 363 Trestného zákona, ale podľa príslušného ustanovenia trestného činu, ku ktorému spáchať úmysel od začiatku smeroval. Napr. podľa § 155 Trestného zákona páchateľ potrestá na 4 až 10 rokov, ak úmyselne spôsobí inému ťažkú ujmu na zdraví. V prípade, že páchateľ navyše konal napr. z osobitného motívu, hrozí mu trest odňatia slobody až na 5 až 12 rokov – vidíme, že sa trestná sadzba v takýchto prípadoch nie je nízka, a človeku môže zmeniť celý život.

4. „ALE VEĎ JA SOM SI TRÁVU KÚPIL V KRAJINE, KDE TO JE POVOLENÉ“

Známymi krajinami, v ktorých je marihuana do istého množstva, a na účely rekreačného užívania, dekriminalizovaná je napr. Holandsko so svojimi svetoznámymi coffeeshopmi, či Malta, ktorej parlament 14. decembra 2021 legalizoval prechovávanie až 7g konope pre osoby staršie ako 18 rokov, čím sa tak stala prvou krajinou v EÚ.

Nech už ste však k návykovým látkam v zahraničný prišli akokoľvek alebo sa vraciate zo zahraničného festivalu s týmito látkami v batožine, je potrebné dbať na fakt, že Trestný zákon v § 172 ods. 4 prísne postihuje akýkoľvek dovoz, vývoz, prevoz či prepravu OLPL zo alebo do zahraničia. Za uvedené protiprávne konanie v základnej skutkovej podstate hrozí trest odňatia slobody 3 až 10 rokov, pričom sem spadá aj sprostredkovanie takejto činnosti.

Upozorňujeme taktiež na páchanie drogovej trestnej činnosti na zahraničných festivaloch. Na štátnych občanov Slovenskej republiky sa vzťahuje aj tzv. osobná pôsobnosť slovenského Trestného zákona , kedy sa podľa tohto zákona posudzuje aj trestnosť činu, ktorý mimo územia Slovenskej republiky spáchal občan Slovenskej republiky, ale to len za podmienky, že by sa to slovenské orgány dozvedeli.

5. „DAJ SI NA UVOĽNENIE, NEBOJ SA, ZABAVÍŠ SA OVEĽA VIAC“

Možno ste sa stretli so situáciou, kedy za vami na festivale prišiel kamoš/známy/neznámy s ponukou „len vyskúšať, veď sa nič nestane“. Vedeli ste však o tom, že aj zvádzanie iného či podpora iného v zneužívaní návykovej látky (inej než alkoholu) je trestný čin? Konkrétne ide o trestný čin šírenia toxikománie podľa § 174 TZ, podľa ktorého sa v základnej skutkovej podstate páchateľ potrestá trestom odňatia slobody na 1 až 5 rokov, ak tento zvádza iného na zneužívanie návykovej látky alebo ho v tom podporuje, alebo tento zneužívanie návykovej látky inak podnecuje alebo šíri. Každý modus operandi si v tomto prípade vyžaduje úmysel páchateľa smerujúci k vášmu užitiu návykovej látky. Samozrejme užívateľ v tomto prípade postihnutý nebude.

Ako však rozlíšim o aké konanie ide?

Zvádzanie iného predstavuje konanie, kedy vás páchateľ presviedča aby ste návykovú látku užili, prípadne vám postup užitia verbálne vysvetlí alebo vám ho sám predvedie, čím sa vás snaží presvedčiť, aby konali rovnako. Pod podporovaním rozumieme uisťovanie osoby, ktorá sama chcela užiť návykovú látku, no nebola o tom sama s istotou presvedčená. Zabezpečenie kľudného miesta na festivale, kde vás nikto nevidí, alebo zabezpečenie samotnej návykovej látky taktiež subsumujeme pod definíciu podporovania.

Na 3 až 8 rokov je možné udeliť trest odňatia slobody páchateľovi vtedy, ak zvádza či podporuje v zneužití návykových látok mladistvú osobu. Rovnaké platí pre situáciu, kedy sa vás páchateľ bude „hypovať“ v užití návykovej látky pred svojou partiou, t. j. pred viac ako dvoma súčasne prítomnými osobami.

Podnecovaním, či šírením zneužívania návykovej látky sa, na rozdiel od predchádzajúcich dvoch spôsobov, rozumie konanie smerujúce k nekonkretizovanému počtu osôb.

V tomto prípade operujeme s pojmom „návyková látka“ a nie „OLPL“, čo odlišuje trestný čin šírenie toxikománie od predchádzajúcich trestných činov podľa § 171 Trestného zákona a § 172 Trestného zákona. Návykovou látkou na účely šírenia toxikománie rozumieme: omamné látky, psychotropné látky a ostatné látky spôsobilé nepriaznivo ovplyvniť psychiku človeka alebo jeho ovládacie alebo rozpoznávacie schopnosti, alebo sociálne správanie.

6. „VIDELI STE, KOĽKO TU JE ĽUDÍ? VEĎ TO SA NEDÁ VŠETKO KONTROLOVAŤ“

Je pochopiteľné, že pri takom množstve ľudí sa pracovníkom stánkov s občerstvením, či stánkov, v ktorých predávajú alkohol, nechce kontrolovať každého jedného človeka. Môžu sa takýmto konaním, resp. nekonaním dopustiť spáchania trestného činu?

Odňatím slobody až na 3 roky je možné páchateľa potrestať podľa § 175 TZ, ktorý upravuje trestný čin podávania alkoholických nápojov mládeži. Osoba sa tohto protiprávneho konania dopustí, ak podáva alebo vo väčšom množstve podá osobe mladšej ako 18 rokov alkoholické nápoje.

„Veď ale ja som to nepodával sústavne jednej osobe a taktiež som nevedel, že nemá 18, vyzerala na viac."

O sústavné podávanie alkoholických nápojov ide však v tomto prípade aj vtedy, ak ide podávanie alkoholu vždy rôznym osobám. V takom prípade ide o tzv. hromadný trestný čin, tzn. spáchanie trestného činu viacerými činmi, ktoré samostatne ešte nie sú trestným činom, pričom trestnosť všetkých takých činov sa posudzuje spoločne. Z rozhodovacej činnosti súdov taktiež vyplýva, že v tomto prípade postačuje tzv. nepriamy úmysel, a teda stačí, že sa osoba nalievajúca riadnym spôsobom nepresvedčila o skutočnom veku osoby, ktorej alkoholické nápoje podávala, pričom už podľa jej vzhľadu alebo iných okolností bolo možné predpokladať, že 18 rokov ešte nemá.

Ako môžeme vidieť, drogová trestná činnosť zahŕňa mnohé druhy konania, ktorých sa v skutočnosti môžeme dopustiť bez toho, aby sme si to uvedomili. Vyžadujú sa nepochybne účinné preventívne opatrenia a posilnenie kontrolných mechanizmov zo strany samotných organizátorov festivalov, bezpečnostných zložiek, no a zanedbávať netreba samozrejme ani poskytovanie zdravotníckych služieb priamo na mieste konania festivalov. Netreba zabúdať na to, že ak by v konkrétnom prípade nešlo priamo o trestný čin, stále môžete byť zodpovedný minimálne za priestupok. Novela Trestného zákona nepochybne prinesie rozsiahle zmeny aj v tejto problematike, a preto si nakoniec dovolíme odkázať na jej samotné znenie.

Dbajte na svoju bezpečnosť ako aj bezpečnosť ostatných a festivalujte s rozumom.

Kľúčové slova: omamné látkypsychotropné látkykonopefestivalytrestný zákontrest odňatia slobody